Salı, Mart 27, 2012

2016'da Düşük Fiyatlı Tabletler Üstün Olacak !


ABI araştırma şirketinin raporuna göre 2016 yılında düşük fiyatlı tabletler pazarın hakimi olacak.


Firma bu araştırmasını gelişmekte olan Asya pazarında 400$ altındaki tabletlerin önümüzdeki yıllarda büyük rağbet göreceği tezine dayandırıyor.
Tablet PC kavramını iPad başlattı ve şu anda pazarın lideri durumunda. Google Android ile yanıtını verdi ve daha çok kurcalanabilen Android tabletler pazarda iki büyük ağabeyden biri oldular. Şu anda pazarda kullanılan tabletlerin %75′i 9″ ten büyük ekrana sahip ve 500$’ın üstünde fiyatları var. Öte yandan Samsung’un başlattığı 7″ tablet akımına geçtiğimiz sene katılan ve 199$ fiyatıyla oldukça rağbet gören Amazon Kindle Fire içeriğe ulaşmayı kolaylaştırdı.
Yakın geleceğe bir tahmin yapmak gerekirse 7″ tabletler hem taşıma hem de tutma kolaylığı ile, içerik okuma ve gündelik mobil bilişim hizmetlerimizi karşılama özelliği sayesinde yerlerini sağlamlaştıracaklar. Hatta 7″ tablet kullanım oranının artacağı kanısındayım. Bunun yanında az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ucuz tablet ihtiyacının olacağı da bir gerçek. Üreticilerin hem ucuz hem de iş gören tabletleri gündemlerine alması, üretim sayısının artması ve yaygınlaşma tablet fiyatlarını düşürecek.
Özetle bizi gelecekte bekleyen gerçekler şunlar: Günlük bilgisayar ihtiyacımızın büyük bir bölümünü tabletler karşılayacak. Büyük ekranlı tabletler taşınabilir bilgisayarlarımızın yerini alacaktır. Küçük ekranlı olanlar ise, eğitimden sağlığa, güvenlikten turizme kadar her alanda hayatımıza girecekler. Yani 201 da tablet fiyatlarının düşeceğini öngörmek için fazla araştırma yapmaya gerek yok.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Köşe Yazıları