Çarşamba, Mart 14, 2012

Google+'nın 5 Artısı,5 Eksisi

Çoğumuz Facebook'u birkaç senedir kullanıyoruz. Google+ ortaya çıktığında çıktığında ise ilk düşüncemiz genellikle, Google'ın bu iş için büyük bir çaba sarfetmesi gerektiğiydi. Bu, Google'ın ilk sosyal ağ denemesi değildi ve kapatılan diğer hizmetler gibi Google+'ın da başarısızlığa uğraması mümkündü.Ancak Google+ ilerleyişini sürdürüyor ve bugün milyonlarca kullanıcıdan oluşan büyük bir kitleye sahip. Bu yazımızda ise Google+'ın sevdiğimiz ve sevmediğimiz 10 özelliğinden bahsetmek istiyoruz.


Sevmediğimiz 5 özellik
                                          1.Kafa Karıştıran Duvar: Facebook'da en çok zamanınızı harcadığınız yerlerden biri olan kişisel duvarınızın, Google+'da üçüncü düğme olması biraz garip.

                                                                                                           

2. Duvara yazmak: Kendi duvarınızdayken güncelleme yazmak için herhangi bir kutucuk görmüyorssunuz. Bunun için öncelikle arkadaşlarınızın güncellemelerinin göründüğü akışa gitmeniz gerekiyor.
3. Çevre düğmeleri: Durumunuzu paylaşırken bunu kimin göreceğinizi ayarlamanıza izin veren düğmeler, Paylaş düğmesine oldukça benziyor. "Kişi ekleyin" bağlantısının düğme olarak gösterilmemesi de tutarsızca görünüyor. 4. Çevrelere yeni kişi eklemek: Google+ çevrelerinize kişi eklemeye çalışırken kafanız karışabiliyor. Çevrenize kişi eklerken, sağ üst tarafta bulunan arama kutucuğu ve "Daha fazla sonuç mu istiyorsunuz" adındaki kutucuğun aynı anda görünmesi, kafa karıştırıyor. Sayfanın yapısı, sosyal ağlara yeni katılan bir kişi için fazlasıyla kafa karıştırıcı.
5. Ayarların karışıklığı: Google+'daki ayarları Facebook'da olduğu gibi değiştiremiyorsunuz. Google+ ayarlarını değiştirebileceğiniz, bu işe özel tek bir sayfa bulunmuyor.

Google+'da sevdiğimiz 5 özellik
1. Fotoğraflar arasında dolaşmak çok eğlenceli: Google+'ın hoşumuza gitmeyen özelliklerinden bahsettik, ancak sosyal ağın bunları kapatacak kadar faydalı ve eğlenceli işlevi de mevcut. Arkadaşlarınız tarafından veya sizin tarafınızdan gönderilen fotoğraf arasında dolaşmak oldukça eğlenceli. Telefonunuzdan gönderdiğiniz fotoğrafları ayrı bir bölüm altında görebilmek de hoş.
2. Yeni kişileri bulmak kolay: Kişileri bulmanıza yarayan sayfanın karışık olduğundan bahsettik. Ancak sayfa, aynı zamanda bu nedenle aradığınız kişileri bulmayı da kolaylaştırıyor.
3. Google+ sayfası oluşturmak çok kolay: Blog'unuz, bir işyeriniz veya meraklısı olduğunuz bir konu varsa, bunun için kolaylıkla bir sayfa oluşturabilirsiniz.
4. Google oyunları: Google, Facebook'un oyunlar sayesinde ün kazandığının farkında. Dolayısıyla Google+'da oyunlara önem veren şirket, Oyunlar sayfasını oldukça düzenli ve kullanışlı bir şekilde önümüze sunuyor. Google+'ın sağladığı eğlenceli oyunlar ile saatlerinizi harcamanız mümkün.
5. Çevreler ile denetim çok kolay: Çevre düğmelerinin dağılımının karışık olduğundan her ne kadar yakınsak da, bu işlev aynı zamanda durum güncellemenizi paylaşacağınız kişileri denetlemenizi de son derecede kolaylaştırıyor.

1 yorum:

Köşe Yazıları