Çarşamba, Mart 14, 2012

Hotmail v.s Gmail

Microsoft ile Google arasındaki kavga bildiğiniz gibi Bing ve Google Arama Motoru ile gün yüzüne çıkmıştı.Google’ın iddiasına göre Microsoft Google arama sonuçlarını çalıyordu.Bu konu ile ilgili çalışanlar arasında hakaret seviyesinde blog yazıları yayınlanmıştı.Şimdi ise konu biraz farklı bir yere taşınmaya başladı.Microsoft MSN’deki üstünlüğünü kaybetmesi ile Hotmail’e daha fazla önem vermeye başladı.Çünkü hotmail de müşteri kaybediyor, Gmail gelişiyordu.
Ancak teknik geliştirmelerin haricinde,Microsoft Hotmail’e müşteri çekmek için Microsoft iki de reklam filmi yaptı.Açıkçası ikisinde de Gmail’e iyi giydiriyor
Birinci reklam da Gmail Man adlı kahramanımız bir postacı ve dağıttığı postaları birbir okuyor.Okuduğu postaların içeriğine göre de ürün öneriyor, reklam yapıyor.(Bilindiği gibi Gmail’de e-postanın içeriğine göre reklam yayınlaması üzerine davalar açılmıştı.Yani bariz bir şekilde Gmail e-postaları okuyor.Ancak gerçekten Hotmail’de bu yok.:) Reklamı izleyelim:


İkinci reklam da Googlighting adlı kahramanımız bir firmaya gidiyor ve ürünlerini(Google Apps) pazarlamaya çalışıyor.12 yıllık pazar deneyimi olduğundan bahsediyor ve bulut bilişimde çok ilerde olduklarını ballandırarak anlatıyor.Daha sonra şirket sahibinin sorularına dalga geçer gibi cevaplar veriyor.Sonunda ise arkadan bir adam çıkıp şunları söylüyor:
“Google Wave uygulamasını öldürdü ve Buzz’ı da aynı şekilde öldürdü. Eğer Google Apps mezarına kavuşursa, işiniz yarım kalır. Öyleyse kendinize sorun, bu adamı neden işe alasınız? Googlighting Stranger’a güvenmeyin. Çünkü o sizin tarafınızda değil.”
İşte o reklam:

Microsoft, bu reklamlar ile de kalmayıp sürekli blogunda Gmail ile Hotmail’i kıyaslıyor.Son yazısında da Gmail’i kalaylayan Microsoft, hotmailin bir kerede 100′lerce fotoğraf gönderilebileceğini, Office ile entegre çalışılabildiğini ve spam konusunda başarılı olduğunu belirtiyor.Buna karşın Gmail’in bu konulardaki eksiklerinden bahsediyor.O blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.
Bana kalırsa bu kavga daha da kızışacağa benziyor.Hatta Microsoft Nokia ile anlaştığı için mobil platformlara da taşınacağa benziyor.
Kaynak: http://ush.re/2q8w

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Köşe Yazıları