Pazar, Mart 25, 2012

Yapay Zeka Nedir ?

Yapay zeka terimini ilk defa 1956 yılında kullanan ve terimin mucidi olan John McCarthy, yapay zekayı “Makineleri zeki yapan mühendislik ve bilim dalı.” olarak tanımlamıştır. Yapay zeka’nın tanımını yapmadan önce Zeka’nın ne olduğunu tanımlamak gerekir.
Zeka’nın tanımı için tıklayınız. Yapay zeka (YZ) terimi hem makinelerin zekası anlamında hem de makinelere zeka kazandırmaya çalışan bilgisayar bilim dalının adı olarak da kullanılmaktadır. Basit bir yaklaşımla, yapay zeka doğal canlılarda görüldüğünde zeka belirtisi olarak algılanan yetenekeri analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye çalışmak olarak tanımlanabilir ancak yapay zeka’nın tam bir tanımını yapmak bu kadar kolay değildir.
 Çünkü yapay zeka çok kapsamlı bir konu olup pek çok alt alan içermektedir ve kendi alt alanı olarak düşünülemeyecek pek çok alanla da girift bir biçimde ilintilidir. Yapay zekanın içerdiği ve ilintili olduğu tüm alanları kapsayacak şekilde yapılmaya çalışılacak tek bir tanım ya çok uzun olacaktır, ya çok soyut olacaktır ya da eksik olacaktır. Yapay zeka kavramı ilk bakışta herkese farklı bir şeyin çağrışımını yaptırmaktadır. Dolayısıyla yapay zekanın tanımını yapmaya çalışan kişiler genellikle kendi uzmanlık alanlarını ön plana çıkaran tanımlar yapmışlardır. Bu nedenle tek bir tanım yapmak yerine, birden çok tanıma yer vererek zihnimizde yapay zeka kavramının daha eksiksiz oluşmasını sağlamak en uygunu olacaktır.

Kaynak:http://ush.re/wsf6

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Köşe Yazıları