Cumartesi, Mart 24, 2012

Yeni Arama Tercihleri İle Blogger’da SEO Daha Kolay


Google’dan Blogger kullanıcılarına iyi haberler gelmeye devam ediyor.Son olarak “Arama tercihleri” ayarları kumanda paneline eklendi.Blogger’ın bu yeni özelliği sayesinde meta etiketleri, robots.txt dosyası, yönlendirmeler, 404 hata sayfaları ve görseller için alt etiketleri daha kolay yönetilebilecek.


Güncellennmiş Blogger arayüzünde Ayarlar Arama tercihleri bölümünde bulabileceğiniz yeni özellikler şunlar:

Açıklama: Arama sonuçlarında blog başlığının altında gözükmesini istediğiniz açıklamayı buradan değiştirebilirsiniz.Maksimum 150 karakterlik kısa bir açıklama yazmalısınız.

Açıklama

404 Hata Sayfası: Blogunuzda silinen bir sayfaya gidildiğinde görüntülenen Blogger’ın sıradan hata sayfası buradan değiştirebilirsiniz.

404 Hata Sayfası

Yönlendirme: Bu özellik sayesinde blogunuzdaki bir sayfayı başka bir sayfaya kolayca yönlendirebilirsiniz.

Yönlendirme

Robots.txt: Bu dosya arama motoru botlarının blogunuzda nasıl hareket edeceklerini gösteren çok önemli bir dosyadır.Önceden tüm Blogger bloglarının robots.txt dosyası aynıydı ve dışarıdan müdahele şansı yoktu.Artık bu konuda uzman kişiler robots.txt dosyasını düzenleyerek arama motoru botlarını istedikleri gibi yönlendirebilecekler.

Robots.txt

Robot Başlık Etiketleri: Arama motoru botlarının ana sayfada, arşiv sayfasında, arama sonuçları sayfasında, kayıt sayfalarında ve statik saygfalarda nasıl davranacaklarını bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

Robot Başlık Etiketleri

Her Kayıt için Ayrı Arama Açıklaması: Meta description dediğimiz arama açıklamasını her kayıt için ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz.Yeni kayıt oluşturma sayfasında, sağ taraftaArama Açıklaması bölümünden o kayda ait arama açıklamasını ayarlayabilirsiniz.

Her Kayıt için Ayrı Arama Açıklaması

Her Kayıt için Ayrı Robot Etiketleri: Arama motoru botlarınaher kayıt için ayrı komutlar vermek için yine yeni kayıt sayfasındaki sağ tarafta bulunan Özel Robot Etiketleriseçeneğini kullanabilirsiniz.

Her Kayıt için Ayrı Robot Etiketleri

Görseller İçin Title Ve Alt Etiketi: Yeni kayıt oluştururken yazınıza bilgisayarınızdan bir resim eklediğinizde resmin üzerine tıkladığınızda Properties seçeneğini göreceksiniz.Buradan resme title ve alt etiketleri ekleyerek görsel aramalardan ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Görseller İçin Title Ve Alt Etiketi

Önemli Hatırlatma
Robots.txt ve robot etiketleri ile ilgili ayarlar uzmalık gerektirir.Bilginizden emin değilseniz bu ayarları değiştirmeyin.Blogunuzun arama sonuçlarında hiç gözükmemesine sebep olabilirsiniz.
Kaynak:http://ush.re/perl

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Köşe Yazıları