Salı, Nisan 24, 2012

Twitter Top Trend Listesi

Sosyal medyada birçok paylaşım sitesini hepimiz kullanmaktayız. Facebook’tan sonra Twitter’da artık herkesin kullandığı bir sosyal paylaşım sitesi haline geldi. İkisi de farklı yapıları ve paylaşımları ile insanların dikkatini çekmektedir. Twitter’ın en beğendiğim yanı anlatımları kısa ve öz yapabilme olanağının sağlanmasıdır. Uzun bir metinden ziyade kısa metinler genellikle daha çok okunduğundan, buradaki tweetler her zaman için daha fazla dikkat çekmektedir. Çünkü kısa metinler aynı zamanda hüküm bildiren birer ibareyi oluşturmaktadır.

Ben de her sabah Twitter’ı açanlardanım. Twitter’da tamamen gündemi takip edebilmek de mümkündür. Bazen bir haber sitesinde kaçırdığım haberi, Twitter paylaşımlarında görebiliyorum. Hatta daha haber sitelerine düşmeyen haberler bile önce Twitter’da konuşulmaya başlanıyor. Twitter aslında bizler için her konuda sesimizi duyurabildiğimiz çok güzel bir sosyal paylaşım sitesi. Yazılı ve görsel medyada yer verilmeyen konular, Twitter’da konuşulmaya başlanınca  bir de bu Twitter Top Trend listesine girdi ise herkesin dikkatini çekiyor. Hemen yazılı ve görsel medyada Twitter’da konuşulan konuları gündemlerine alıyorlar. Hatta çoğu zaman Twitter Hash Tag’ları gündemi oluşturuyor.

Twitter Hash Tag’ları aslında önemli. Türkiye ve Dünya gündeminde insanlar en çok hangi konuları konuştuklarını anında öğrenebiliyorsunuz. Sıcak gündemi sadece toplum oluşturuyor. Dün bir Twitter Hash Tag’ı çok dikkatimi çekti. Türkiye gündeminde en çok konuşulan ve Top Trend listesine giren bir küfürdü. İlk önce bunu görünce adeta şaşkına döndüm.. Hash Tag’ı açtığımda birçok kişinin bu küfrü kullandığını gördüm. Ayrıca bu küfrü kullananları da çok kınadım.  Hash Tag’lar bir nevi Türk toplumunun neler konuştuğunu ve neleri gündemlerine taşıdığını göstermektedir. Dünya genelinde böyle bir Hash Tag’ın Türkiye gündeminde olması, bizim itibarımız ve bakış açımızı ne kadar zedeleyeceklerini  düşünmek bile bizim için üzüntü vericidir..

Konuşulan konular, kişiler, Hash Tag’lar çok önemli. Laubalilik yapılarak anlamsız tweetler bize yarar değil, sadece zarar getireceğini bilmeliyiz. O sebeple Twitter Top Trend listesine giren her konuya dikkat etmeliyiz. Twitter’ı her yaşta insan kullanmaktadır. Çocuklar da artık Twitter’da. Onlara büyükler olarak her zaman örnek olmalıyız. Gündemi oluştururken itibarımızı artıracak ve bize faydalı olabilecek konular ve Hash Tag’lar seçmeliyiz. Twitter hazırlamak kültür ve kişi açısından zor bir eylemdir. İsabetsiz mesnedsiz atılan tweetlerin kimseye faydası olmaz. Bilinçli toplumu sosyal medyada konuşulanlarla oluşturmak mümkündür. Bizi zor durumda bırakacak hiçbir konuda Tweet atmayalım. Ağızdan çıkan söz bir daha geriye döndürülemez.


Yazı bu siteden alınmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Köşe Yazıları