Perşembe, Mayıs 10, 2012

İnternet Erişiminin %10'u Telefondan


PhoneGroup
Mobil, tüm dünyadaki internet kullanımının %10′unu oluşturuyor. Tablet ve akıllı telefonlara olan talep ile birlikte gelen mobil internet kullanımı son 18 ayda iki katına çıktığı  düşünülürse bu rakam abartılı değil diyebiliriz.
Özellikle mobil kullanımın en yoğun olduğu Asya’da toplam kullanımın %18′i mobil internet. Diğer yandan Afrika ve Avrupa’da da belirgin bir artış gözlemleniyor.
Geçenlerde yayınlanan bir yazıda da Hindistan’daki mobil internetin yıl sonunda sabit hat üzerinden erişilen interneti geride bırakacağı ifade edilmişti.
2010 yılında %3.81 olan kullanım oranı bu yıl %10′u aşıyor. Tablet ve akıllı telefonların payı bu artışta başrolde diyebiliriz. birkaç rajam vermek gerekirse Apple son çeyrekte 32 Milyon iPhone ve 12 Milyon iPad sattı. Sektörün geneline baktığımızda ise IDC’nin raporlarına göre geçen yıla göre ilk çeyrekte  akıllı telefon satışı %40′lık bir artışla 144.9 milyon adeti buldu.
Ülkeler arasında Hindistan %48.87 mobil internet bağlantsı ile ilk sırada yer alıyor.  Arkasından Afrika ülkeleri yer alıyor. Kıtalara bakıldığında da Asya’nın ardından Afrika yer alıyor.
Bunun sebebi gelişmekte olan ülkelerde PC’ye erişim kısıtlı ve oldukça pahalı. Dİğer yandan kaliteli bir internet hizmeti sunabilmek için gerekli altyapıyı oluşturmak oldukça maliyetli.  Bu gibi durumlarda mobil internet kullanıcıların erişim açısından daha uygun ver erişilebilir durumda.

Yazı bu siteden alınmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Köşe Yazıları